Zwalczanie drewnojadów- szkodniki drewna wyrobionego

Opublikowane przez Carsekt Dnia: 05 Marzec 2014

Autor artykułu: Prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz

OGÓLNE ZASADY OCHRONY DREWNA PRZED SZKODNIKAMI.

Są gatunki drzew, których drewno odstrasza chrząszcze - szkodniki drewna, ale zastosowanie takiego drewna w budownictwie jest bardzo ograniczone i najczęściej niemożliwe. 

Zabiegi zapobiegawcze

Zabezpieczanie drewna przed szkodnikami polega na wytworzeniu na drewnie lub w drewnie fizycznej lub chemicznej powłoki odcinającej, albo wytworzenie w drewnie warstwy o niesprzyjających warunkach dla rozwoju szkodników. Środki zabezpieczające powinny głęboko wnikać w drewno, lecz nie jest to zawsze możliwe, np. w przypadku obiektu pokrytego farbami, złoceniami.

Zabiegi interwencyjne

Najnowocześniejsze metody zwalczania szkodników drewna polegają na stosowaniu

  • insektycydów gazowych, czyli fumigantów do gazowania porażonych obiektów lub całych pomieszczeń
  • płynnych pestycydów bezpośrednio na drewno lub do drewna.

Fumigacja (gazowanie) czyli stosowanie środków gazowych jest bardzo skutecznym zabiegiem zwalczania szkodników drewna, szczególnie przy zastosowaniu podciśnienia w specjalnych komorach fumigacyjnych, w których można dezynsekować przedmioty wielkości szafy.Zabieg fumigacji wykonuje się wówczas, jeśli w obiekcie stwierdzono liczną i aktywną populację szkodnika, grożącą zniszczeniem obiektu. Gazowanie bez uprzedniego usunięcia części powietrza (podciśnienie) jest czasochłonne, jednak metodą tą mogą być gazowane pod folią nawet budowle drewniane - zobacz jak wygląda ten sposób zwalczania szkodników na zdjęciach. Gazowanie jest bardzo skuteczną metodą niszczenia szkodliwych larw i dorosłych chrząszczy w drewnie, lecz po zabiegu toksyczny gaz ulatnia się, a obiekt jest ponownie wrażliwy na porażenie. Po gazowaniu należy przedmiot drewniany zabezpieczyć płynnymi insektycydami, np. za pomocą płytkich metod impregnacji.

W ochronie drewna przed szkodnikami mają zastosowanie insektycydy z grupy fosforoorganicznych, karbaminiany i pyretroidy. Są letalne dla szkodników w stężeniu niższym niż 100 ppm, podczas gdy borany cynku lub sodu zabijają szkodniki w stężeniu >1000 ppm. Po zabiegu insektycydy zachowują swoje właściwości bardzo długo; po wniknięciu pod wierzchnią warstwę drewna niektóre są aktywne przez ponad 10 lat.

Zwalczanie szkodników drewna w drewnie wyrobionym nie jest łatwe i dlatego należy zawsze zatrudnić specjalistyczną firmę dezynsekcyjną doświadczoną w zwalczaniu szkodników, które prowadzą ukryty tryb życia w drewnie.

cały artykuł na stronie szkodniki.waw.pl