Szepty elewacji ceglanych – czyli kilka rad w jaki sposób chronić budowle z cegły nietynkowanej

Opublikowane przez Carsekt Dnia: 10 Czerwiec 2012

Cegła jako materiał budowlany niewątpliwie ma zalety estetyczne, jest także materiałem ekologicznym, zapewnia izolację termiczną i akustyczną również chroni przed smogiem elektrycznym. Jest darem od natury  powołanym do życia poprzez współdziałanie czterech pierwiastków : ognia – ziemi – powietrza – wody. W zamian oczekuje szczególnej troski w procesie konserwacji, a to sprawa często niełatwa bowiem zależna od stopnia destrukcji wątku ceglanego. Podstawowymi spoiwami obiektów budowanych z cegły były: wapno, glina, gips i cement – ten ostatni znacznie później. Ich porowata struktura przy braku lub uszkodzeniu izolacji pionowej i poziomej prowadzi do szybkiego zawilgocenia budynku. Proces ten sprzyja rozwojowi mikroorganizmów. I tym sposobem w naszym domu, kościele pojawia się wilgoć oraz nieproszeni lokatorzy. A to nie koniec problemów… Zawilgocone cegły oraz spoiwa pod wpływem zmian temperatury zaczynają się rozwarstwiać a następnie kruszyć. To już  duży kłopot, wymagający podjęcia stanowczych działań. Stosuje się wiele metod osuszania obiektów architektury. Warte uwagi są dwa skuteczne sposoby, zwłaszcza w przypadku renowacji obiektów zabytkowych:

  • wytworzenie hydrofobowej blokady poziomej

  • hydrofobizacja elewacji ceglanej

Generalnie chronią one przed wnikaniem wilgoci w głąb muru ale nie tylko. Zastosowanie  płaszcza hydrofobowego radykalnie ogranicza brudzenie się muru, zabezpiecza przed zasoleniem, zwiększa odporność na działanie mrozu.

Dezynfekcja cegły jest niezbędną czynnością, którą należy podjąć podczas konserwacji zakażonego wcześniej przez drobnoustroje budynku. Jednym ze źródeł zakażenia jest podciąganie kapilarne w wraz z nim transport w wyższe partie elewacji bakterii.

Powierzchnie muru aby zachować ich estetyczny wygląd także należy myć. W trakcie czyszczenia elewacji ceglanych należy zachować szczególną ostrożność by nie narazić na uszkodzenie spieku cegły.

Jeżeli doszło do ubytków w cegłach a są one niewielkie możemy wypełnić je kitami naprawczymi. Należy dobrać odpowiedni rodzaj aby jak najlepiej dostosować materiał naprawczy do oryginalnego podłoża. Istotne znaczenie dla estetyki elewacji ma scalanie kolorystyczne, które zapewni jednakową barwę całego wątku ceglanego.

W prawidłowy sposób przeprowadzona renowacja elewacji ceglanej zapewni jej piękno i trwałość na wiele lat.

 

 

 

Firma ICONA Prace Wysokościowe wchodzi w skład Grupy CARSEKT.

Profilem działania firmy są specjalistyczne prace konserwatorskie z zastosowaniem metod alpinistycznych na dużych wysokościach.

Zapraszamy na oficjalną stronę Icona Prace Wysokościowe
ICONA Prace Wysokościowe
oraz Facebook: ICONA Prace Wysokościowe

 

Szepty elewacji ceglanych – czyli kilka rad w jaki sposób chronić budowle z cegły nietynkowanej | Blog Grupy Carsekt

Błąd

Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.