Szkodniki drewna - DRWALNIK

Opublikowane przez Carsekt Dnia: 20 Maj 2013

Drwalnik paskowany (Xyloterus lineatus) występuje w Europie, na Syberii a także w Japonii i Ameryce Północnej. W Polsce drwalnik paskowany występuje głownie w lasach iglastych, ale zostaje również zawleczony z surowcem do zakładów przetwórstwa drewna. Tam zasiedla niesuszoną, nieimpregnowaną tarcicę i drwalnika możemy spotkać w konstrukcji dachowej budynków. Upodobał sobie świerk, ale nie gardzi sosna i jodłą.

Drwalnik paskowany to walcowaty krępy chrząszcz o długości od 2,5 - 4 mm, przedplecze i pokrywy skrzydłowe dwubarwne: płowo-brunatne, płowo-czarne lub jasnobrązowo-czarne, wyróżnikiem drwalnika paskowanego w plemieniu drwalników jest zaokrąglona na końcu buławka czułka. Głowa, spód ciała, szew i brzegi pokryw skrzydłowych drwalnika paskowanego są barwy ciemno brunatnej lub czarnej. Punkty na pokrywach układają się w regularne paski, które dały nazwę drwalnikowi paskowanemu. Samice charakteryzuje zaokrąglony przedni brzeg przedplecza i wypukłe czoło, samce natomiast prosty brzeg przedplecza i wklęsłe czoło. Larwa osiąga długość około 4 mm, łukowata, beznoga barwy białej. Jajo kształtu elipsoidalnego o wymiarach 0,6x0,4 mm barwy mleczno-białej.

Drwalnik bukowiec (Xyloterus domesticus) wystepuje w Europie, na Kaukazie i Zakaukaziu. Występuje głównie w buku, ale jest również spotykany w brzozie, dębie i drzewach owocowych. Atakuje głównie chore rosnące drzewa ale spotykany jest również w drewnie wyrobionym.

Drwalnik bukowiec, walcowaty, dwubarwny chrząszcz o długości 3-3,5 mm, głowa, spód ciała, smuga pomiędzy pokrywami i przedplecze koloru czarnego, pokrywy koloru płowego. Wyróżnikiem drwalnika Bukowca w plemieniu drwalników jest buławka czułka z występującym na końcu garbikiem skierowanym do wewnątrz. Podobnie jak u drwalnika paskowanego występuje dymorfizm płciowy, samce maja wklęsłe czoła a samice wypukłe. Larwy są bardzo podobne do larw drwalnika paskowanego.

Drwalnik znaczony (Xyloterus signatus) występuje w Europie, Japonii i na Syberii. Najrzadziej spotykany w naszym kraju z plemienia drwalnikowatych, występuje na terenach wyżynnych i nizinnych. Bytuje na wielu gatunkach drzew liściastych ale preferuje dąb. Łudząco podobny do drwalnika bukowca, różni się subtelnym szczegółem buławki czułka, mianowicie drwalnik znaczony posiada smuklejsze buławki i garbik jest prawie niezauważalny.

Biologia wyżej wymienionych gatunków jest bardzo zbliżona. Rójka drwalnika paskowanego trwa od marca do kwietnia, natomiast bukowca i znaczonego od maja do czerwca. Są to gatunki monogamiczne, po kopulacji na korze drzewa zapłodnione samice drążą chodniki wejściowe promieniście do rdzenia drzewa na głębokość od 5mm do 5 cm o średnicy od 1,5-1,8mm. Samiec asystuje samicy usuwając z korytarza trocinki i odchody.