Wołek zbożowy - szkodnik magazynowy

Opublikowane przez Carsekt Dnia: 11 Sierpień 2017

Wołek zbożowy znany jest już od 5 tysięcy lat. Przybył do nas najprawdopodobniej z Azji, za sprawą transportu zbóż między państwami i kontynentami.

Wołek zbożowy jest zaliczany do szkodników magazynowych. Występuje we wszystkich rodzajach magazynów.

Wołek zbożowy jest małym chrząszczem o wymiarach od 2 do 5 mm.

Ma twardy  lekko połyskujący pancerz. Głowa wydłużona w charakterystyczny ryjek. Ciało wołka zbożowego jest pokryte rzadkimi włoskami. Samice wołka zbożowego są większe od samców i mają dłuższy ryjek.

Samice w sprzyjających warunkach bardzo szybko się rozmnażają. Ze względu na szybkość rozwoju wołek powoduję ogromne straty w magazynach. Dlatego ważne jest częste kontrolowanie magazynów.

Największym problemem właściciela magazynu jest zlokalizowanie żerowiska, ponieważ wołki zbożowe żerują wewnątrz ziarniaków, bez oznak obecności – jest to trudne do wykrycia.

Samica wołka zbożowego potrafi złożyć około 150 jaj (Przy  odpowiednich warunkach nawet do 300 jaj).

Jaja są składane pojedynczo do kanału w ziarniaku, który samica następnie zalepia kleistą wydzieliną. W taki sposób wołki chronią jaja przed wypadnięciem z kanału ziarnka i ich uszkodzeniem. Jeden ziarniak przypada na jedno złożone jajo. Z obserwacji wynika, że zdarzają się sytuacje, gdzie w jednym ziarniaku jest więcej jaj, ale zawsze  składane przez inną samice.

Optymalnymi warunkami do rozwoju szkodnika zbożowego jest temperatura 26 C i wilgotność powietrza 70%.  

Z jaja wylęga się biała larwa z jasno brązową głową. Części jej ciała są podzielone na trzy płaty, i przechodzi w swoim rozwoju cztery linienia. Gdy chrząszcz przepoczwarzy się, wygryza otwór i wychodzi na zewnątrz.

Chrząszcze potrafią przeżyć bez pokarmu nawet miesiąc i są odporne na niskie temperatury. W żerowisku wołka zbożowego może wzrosnąć temperatura nawet do 40 C.

Szkodnik ten unika światła i chowa się jak najniżej w pryzmie ziarna.

Zniszczone ziarna powodują słabe kiełkowanie i wzrost roślin – są dużo gorszej jakości.

Żerowanie wołka powoduję obniżenie zawartości skrobi a wzrost tłuszczu powodujący trwałe zanieczyszczenie przemiału zboża.

 Aby uniknąć wołka zbożowego należy przeprowadzić dezynsekcje  magazynu , dbać o odpowiednią wilgotność ( nie sprzyjającą rozwojowi wołka zbożowego). Najlepszą i najskuteczniejszą metodą pozbycia się szkodnika magazynowego jest zastosowanie fumigacji. Nasza firma posiada w pełni wykwalifikowany zespół do przeprowadzania takich usług. Zabiegi wykonywane są  w każdym – dogodnym dla klienta terminie, zgodnie z aktualnymi standardami i obowiązującym prawem i wymogami szeroko rozumianego bezpieczeństwa zdrowotnego ludzi i zwierząt.