Trojszyk ulec

Opublikowane przez Carsekt Dnia: 10 Grudzień 2015

Trojszyk ulec, to chrząszcz o ciele długości od 2,6 do 5 mm, barwy czerwonobrązowej. Jego przedplecze jest w zarysie kwadratowe, zwężające się ku podstawie i drobno punktowane. Posiada pokrywy z zaznaczonymi żeberkami, które są najszersze za połową długości. Ma 11-członowe czułki, których ostatnie 5 członów rozszerza się do wierzchołka.
Jest gatunkiem kosmopolitycznym. Występuje na całym obszarze Polski lecz niezbyt często jest spotykany. Zasiedla głównie ziarna zbóż i produkty ich przerobu, takie jak: mąka, chleb, płatki owsiane, otręby. Obserwowano też żerowanie trojszyka na wyrobach wędliniarskich.
Samica szkodnika może złożyć w ciągu 8-10 miesięcy ponad 500 jaj (1-15 sztuk dziennie). Rozwój owadów możliwy jest w zakresach temperatur 20-38 st C i w wilgotności względnej powietrza wyższej niż 10%. W warunkach optymalnych (34 st C i 70% wilgotności względnej) rozwój jednego pokolenia może się zamknąć w czasie krótszym niż miesiąc, a potomstwo jednej samicy po 150 dniach może osiągnąć liczebność 1 miliona osobników! Chrząszcze żyją średnio 2 lata.
Trojszyk ulec, to jeden z najczęściej spotykanych szkodników magazynach na świecie. Najlepiej czuje się w ogrzewanych pomieszczeniach, gdzie wyrządza duże straty obniżając masę przechowywanych materiałów, zanieczyszczając je wylinkami, kałem i pyłem powstałym podczas żerowania. Chrząszcze wydzielają benzochinony nadające zakażonemu produktowi nieprzyjemny zapach. Mogą też uszkadzać opakowania.