SPUSZCZEL POSPOLITY (HYLOTRUPES BAJULUS)

Opublikowane przez Carsekt Dnia: 07 Grudzień 2012

autor artykułu: prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz SGGW

SPUSZCZEL POSPOLITY

 

</strong>

Spuszczel pospolity preferuje drewno miękkie (sosna, jodła, świerk), o stosunkowo niskiej zawartości wilgoci, używane do konstrukcji budowlanych; rzadziej zasiedla meble i mniejsze przedmioty zabytkowe. Larwy rozwijając się w drewnie żerują latami, powodując czasem znaczne szkody.

Występowanie. Spuszczel pospolity pochodzi prawdopodobnie z Gór Atlasu (Afryka Płn.), a obecnie występuje już na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Australii i jest pospolity w całej Europie. W Ameryce Płn. po raz pierwszy został stwierdzony w 1875 r., ale na ten kontynent przybył przynajmniej 100 lat wcześniej wraz z europejskimi osadnikami, a dokładniej z ich meblami.

Spuszczel pospolity może zasiedlać lasy, gdzie atakuje gałęzie martwych drzew, ale w Europie Środkowej, w krajach śródziemnomorskich i w Afryce Północnej nie występuje już w naturalnych środowiskach, co jest wynikiem zmian klimatycznych, intensywnych wyrębów lasu i wypasów owiec. Gatunek uniknął całkowitego wymarcia dzięki adaptacji do środowisk zurbanizowanych, a więc do budynków drewnianych.

Spuszczel pospolity lubi miejsca nasłonecznione i ciepłe, dlatego chętnie zasiedla strychy, dachy i południowe ściany drewnianych budynków. Wybiera drewniane domy młodsze niż 10 lat. Najczęściej źródłem szkodnika są pobliskie zasiedlone zabudowania drewniane. W Europie spuszczel jest najgroźniejszym szkodnikiem budowli drewnianych (konstrukcje dachowe), słupów trakcji elektrycznej i ogrodzeniowych, pali mostowych i portowych, przesuszonych elementów wyposażenia domostw, w tym mebli. Larwy spuszczela żerując w materiałach drewnianych przez wiele lat, powodują całkowite ich zniszczenie.

Szkody wyrządzone przez Spuszczela pospolitego

Wygląd dorosłych. Spuszczel pospolity jest dużym chrząszczem, bo ma długość od 15 do 25 mm. Jego ciało jest spłaszczone o barwie smolisto-czarnej do brunatnej. Głowę ma z delikatnym, szarym owłosieniem. Region za głową jest zaokrąglony, z małymi błyszczącymi plamkami (guzkami) po obu stronach. Pokrywy mogą być całkowicie czarne lub wyraźnymi szarymi pasami. Odwłok samic jest odchylony nieco w dół od pokryw. Samce są mniejsze od samic. Czułki u samców sięgają połowy ciała, natomiast u samic są krótsze.

Zwalczanie larw spuszczela pospolitego z zastosowaniem urządzenia „VELOXY”. Obiekty drewniane opanowane przez larwy spuszczela pospolitego są zamykane są w opakowaniach z folii nieprzepuszczającej tlenu. Wszystkie kolejne opakowania łączy się przy pomocy rurek i zaworów, po czym do wnętrza opakowań pompowany jest azot o zadanej wilgotności względnej do momentu, aż stężenie tlenu wewnątrz opakowań spadnie do 0,1%-0,2%. Po osiągnięciu wymaganego stężenia tlenu obiekty są szczelnie zamykane i pozostawiane w zamknięciu przez 3 tygodnie. Po tym czasie wszystkie larwy szkodnika giną z powodu uduszenia i wysuszenia ciała.

Zapraszam również do oglądania wszystkich naszych filmików na naszym firmowym kanale youtube:

CARSEKT POLSKA

SPUSZCZEL POSPOLITY (HYLOTRUPES BAJULUS) | Blog Grupy Carsekt

Błąd

Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.