Raport specjalny - konserwacja na linach

Opublikowane przez Carsekt Dnia: 24 Czerwiec 2012

Jak donosi Wasz specjalny wysłannik, w Pruszczu k/Bydgoszczy  znajduje się grupa ludzi, która połączona pasja wspinaczki i architektury sakralnej ratuje z lin nasze kościoły przed niszczeniem spowodowanym wilgocią, grzybami,  szkodnikami i wieloma innymi czynnikami, które widać na pierwszy rzut oka, jak i tymi, których nie widać do momentu kompletnego zużycia elementu. Jednym z wielu niewidocznych szkodników jest zaniedbanie, a wiadomo jaki stosunek miała władza ludowa do kościołów. Wiele małych prześlicznych, wiejskich świątyń powoli niszczeje, głównie z powodu strachu przed kosztami ale pan Mariusz - szef grupy uspokaja, że wydatki na remont nie muszą być wcale takie duże.

  • Warto pomyśleć o różnych źródłach dofinansowania, szukać sponsorów, ubiegać się o dotacje ministerialne. Dzięki takim rozwiązaniom wiele  zabytkowych obiektów sakralnych wciąż służy swoim wiernym, a proboszcz i członkowie rady parafialnej mogą spać spokojnie, bo dach wymieniony, elewacja odrestaurowana. Szczególną uwagę należy zwrócić na strzeliste wieże kościołów - swoiste drogowskazy, ponieważ właśnie ze względu na swą wysokość są rzadko oglądane z bliska, a jeszcze rzadziej “ badane “, co sprzyja ich cichej degradacji.

Przygotowujemy się do wejścia ale uwaga, nie schodami tylko na linach(!). Jak pająki po sieci, tak my w górę i wyżej aż do samej iglicy.

  • Pracujemy na linach w systemie IRATA ( Industrial Rope Access Trade Association ),  w którym stosuje się dwie liny zabezpieczające. Na wypadek gdyby jedna się zerwała to jesteśmy przypięci do drugiej. Nie ma strachu. Przy pracy na linach odpada problem rusztowania, które na czas robót szpeci kościół ale też koszty jego dziennego wypożyczenia są wysokie. W wielu miejscach nie można postawić konstrukcji rusztowań, dlatego malowanie masztów radiowych czy kominów fabrycznych może być przeprowadzone tylko z wykorzystaniem metod alpinizmu przemysłowego. Jednak my - pasjonaci architektury zabytkowej zdecydowanie bardziej od industrialnych wolimy swojskie, sielskie klimaty. Często właśnie, ukryte gdzieś wśród pól i lasów, znajdujemy perełki architektury regionalnej, gdzie wspólnie z proboszczami i wiernymi podejmujemy się ich ratowania. Robimy przeglądy i doradzamy. Pracy jest ogrom ale dajemy radę - dodaje z uśmiechem szef firmy Icona.

Trochę wysiłku i jesteśmy na szczycie. Wisimy na linach. Na początku było trochę lęku, nic to, po chwili podziwiałem już szeroki krajobraz warmińskiej wsi!

  • To, co tutaj widzimy to najczęściej spotykane zniszczenia elewacji ceglanej spowodowane opadami atmosferycznymi, a także uszkodzeniami mechanicznymi np.: od pocisków. Również woda podciągana kapilarnie przenosi mikroorganizmy oraz sole budowlane, które rozwarstwiają cegły. Lokalne naprawy cementowe, niezwykle popularne wśród “ przypadkowych naprawiaczy “ przyspieszają degradację wątku ceglanego. Należy pamiętać, że silna zaprawa cementowa nie pozwala na swobodne odparowywanie wody. Jednym ze sposobów uniknięcia podwyższonego poziomu wilgoci jest zabieg hydrofobizacji, czyli położenie płaszcza ochronnego na elewację, takiego parasola. Zanim to nastąpi trzeba elewację oczyścić, uzupełnić ubytki i scalić kolorystycznie. Wszystko to pod czujnym okiem Konserwatora Zabytków. Wiele prac konserwatorskich można wykonać dzieląc je na etapy, zaczynając oczywiście od ustalenia przyczyny całego zamieszania. Niejednokrotnie bywają one prozaiczne: jak niedrożna rynna czy niedokręcona śruba na dachu. Po zlikwidowaniu usterki lub usterek, bo czasem jest ich kilka można przystąpić do “ kosmetyki “. Ważne aby tego nie zaniedbywać. Szukać przyjaznych firm. Jeżeli grono ludzi ma wspólny cel, to zorganizowanie funduszy okazuje się całkiem łatwe.

Jeszcze raz omiatam spojrzeniem okolicę i robimy zjazd - jak to mówią w żargonie alpinistów - czyli zjeżdżamy po linach na ziemię, niczym komandosi w filmach. Teraz już normalnie,  idziemy po schodach oglądać wieżę od wewnątrz. Tu szkody są niemałe. Krokwie zaatakował spuszczel pospolity, owad lubiący wszelkie drewniane elementy. Ostatnimi czasy rozrosła się jego populacja, więc panowie z Grupy Carsekt będą mieli trochę pracy z fumigacją obiektu. Schodzimy na dół by porozmawiać z księdzem i radą parafialną. Pokazujemy zdjęcia, oceniamy zniszczenia i opracowujemy kolejność prac… c.d.n.

Firma ICONA Prace Wysokościowe wchodzi w skład Grupy CARSEKT.

Profilem działania firmy są specjalistyczne prace konserwatorskie z zastosowaniem metod alpinistycznych na dużych wysokościach.

Zapraszamy na oficjalną stronę Icona Prace Wysokościowe
ICONA Prace Wysokościowe
oraz Facebook: ICONA Prace Wysokościowe

Raport specjalny - konserwacja na linach | Blog Grupy Carsekt

Błąd

Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.