Pogoda długo kazała na siebie czekać!

Opublikowane przez Carsekt Dnia: 19 Maj 2021

W połowie maja w końcu nastały optymalne warunki do przeprowadzenia pierwszej w tym roku fumigacji domu! Przypomnijmy, dla skutecznego przeprowadzenia fumigacji musi być spełniony warunek pogodowy - średnia dobowa  temperatura musi przekraczać 10 stopni Celsjusza. Takie wartośći ustabilizowały się dopiero w pierwszej połowie maja w naszym kraju. Liczymy jednak, że mimo opóźnionego startu, pogoda będzie sprzyjać przez cały sezon, aż do jesieni!

Pierwszą tegoroczną usługą zwalczania szkodników drewna była fumigacja domu jednorodzinnego o dwóch kondygnacjach z garażem. Obiekt został uszczelniony w sposób widoczny za zdjęciach. Gazowaniu zostało poddane poddasze, na parterze zamontowano kurtynę z folii gazoszczelnej. Proces trwał łącznie 7 dni, przez ten czas średnia dobowa temperatura utrzymywała się na poziomie 17 stopni Celsjusza, czyli zdecydowanie powyżej wartości minimalnej do prawidłowego uwalniania się substancji czynnej z fumigantu. 

Fumigację domu wykonuje się w celu zwalczenia szkodników drewna. Uszkodzenia spowodowane aktywnością Spuszczela pospolitego, czy Kołatka domowego (są to najczęściej spotykane szkodniki drewna wyrobionego) są bardzo charakterystyczne, a ich zlekceważenie może doprowadzić  nawet do katastrofy budowlanej. Większość klientów zgłasza się do nas właśnie o tej porze roku - wiosną. Kiedy temperatury wzrastają, słońce dogrzewa dachy naszych domów to wewnątrz drewnianych elementów więźby dachowej powstają  idealne warunki do rozwoju larw szkodników drewna. Właśnie wtedy możemy zaobserwować pierwsze oznaki aktywności ksylofagów. Początkowo są to odgłosy dochodzące z konstrukcji dachu, często opisywane jako skrobanie w drewnie lub chrobotanie w drewnie. Jest to charakterystyczny dźwięk gryzienia drewna, który uwieczniliśmy na tym nagraniu .

Z biegiem czasu możemy zauważyć miejscowe uszkodzenia drewna - otwory wylotowe po szkodnikach, chodniki larwalne, osypującą się mączkę drzewną. Wówczas należy uznać, że problem jest już zaawansowany i zwrócić się o pomoc do specjalisty. 

Nasza firma wykonuje audyty wstępne przed gazowaniem domu. Nasz specjalista dojeżdza na miejsce, przeprowadza oględziny budynku, prowadzi wywiad z właścicielami obiektu. Podczas spotkania zbierane są informacje na temat budynku, na podstawie których klient otrzymuje fachowe, pisemne opracowanie, które zawiera m.in.: informację na temat zidentyfikowanego szkodnika drewna, stopnia porażenia konstrukcji drewnianej, wyceny usługi zwalczania szkodników. 

Problem ze szkodnikami drewna jest bardzo powszechny i jednocześnie poważny, dlatego wymaga konsultacji ze specjalistą. W przypadku podejrzenia obecności szkodników w domu zachęcamy do kontaktu! Nasi specjaliści dysponują dużym doświadczeniem i wiedzą, aby odpowiedzieć na każde pytanie. 

Kontakt telefoniczny 666575444 lub mailowy biuro@carsekt.eu.