Pluskwa domowa - pytania i odpowiedzi

Opublikowane przez Carsekt Dnia: 20 Kwiecień 2021

1. Dlaczego Pluskwa domowa jest nazywana także Pluskwą łóżkową?

Pluskwy domowe zwane są także pluskwami łóżkowymi nie bez powodu. Najczęściej możemy je spotkać właśnie w łóżkach, kanapach, fotelach.

 

2. Czy Pluskwa domowa oprócz ludzi atakuje także inne organizmy?

Pluskwy są nieodłącznymi towarzyszami człowieka, gdyż on zapewnia im najlepsze warunki egzystencji - daje krw, ciepło i kryjówki. Pluskwa domowa atakuje nie tylko ludzi, lecz także różne ssaki, ptaki i nawet gady trzymane w mieszkaniach. 

 

3. Czy Pluskwy domowe przenoszą choroby?

Na szczęście - Pluskwa domowa nie roznosi chorób zakaźnych.

 

4. Jak porusza się Pluskwa domowa?

Pluskwa domowa nie lata, ale za to biega doskonale! Potrafi przemierzyć jeden metr w ciągu zaledwie 60 sekund. 

 

5. Jak poznać obecność Pluskiew w mieszkaniu?

O obecności Pluskwy domowej świadczą przede wszystkim ugryzienia na ciele człowieka. Z reguły mają postać czerwonych plamek, a po pewnym czasie – grudek lub bąbli pęcherzykowych o średnicy ok. 5 cm, którym towarzyszy silne swędzenie. Obecność pluskiew w pomieszczeniu zdradza także charakterystyczny, nieprzyjemny zapach; dla niektórych jest to zapach gnijących malin. Pochodzi on od substancji wydzielanych przez pasożyty ze specjalnych gruczołów tułowiowych. W miejscach przebywania pluskwy pozostawiają kał w postaci brunatnych plamek, które trudno jest usunąć. Ponadto pościel może być zanieczyszczona drobnymi plamkami krwi.

 

6. Gdzie ukrywają się Pluskwy domowe?

Pluskwy domowe wybierają kryjówki w pobliżu miejsc spania człowieka, a więc pod boazerią lub tapetami, za lustrem, za obrazami, w gniazdach elektrycznych, w złączach mebli, w narożnikach szaf, w szparach ścian, w szczelinach łóżek lub tapczanów i podobnych miejscach.

 

7. Jak pozbyć się Pluskwy domowej w naszym domu?

Najskuteczniejszą metodą zwalczania pluskiew jest metoda chemiczna polegająca na stosowaniu zabiegów owadobójczych z zastosowaniem substancji aktywnych należących do pyretroidów i neonikotynoidów. Służą one do opryskiwania, opylania lub aerolozowania. Dezynsekcję powinny przeprowadzać firmy DDD, mające doświadczenie w wykonywaniu chemicznych zabiegów odpluskwiania.

 

8. W jaki sposób należy zadbać o mieszkanie po inwazji pluskwy?

  •  Uszczelnić: gipsem, cementem lub pastami silikonowymi wszystkie szpary i szczeliny, którymi pluskwy mogą przechodzić z pomieszczeń sąsiednich.
  •  Pomieszczenie utrzymywać w czystości: zamiatać i pastować podłogi, odkurzać powierzchnie, trzepać i wietrzyć kilimy, dywany, dokładnie odkurzać meble tapicerowane.
  •  Zlikwidować kryjówki za obrazami, listwami, w tapetach i boazeriach.
  •  Często zmieniać i wietrzyć pościel, odkurzać materace, można także używać parownicy.
  •  Przed przeprowadzką z zapluskwionego mieszkania do nowego wykonać kompleksową dezynsekcję i w czasie przeprowadzki zwrócić szczególną uwagę czy wyposażenie nie jest zapluskwione.
  •  

Więcej informacji na temat Pluskwy domowej znajdziecie TUTAJ