Niechciany lokator – Pluskwa Domowa

Opublikowane przez Carsekt Dnia: 29 Marzec 2019

Pluskwy to bardzo uporczywy, wstydliwy i niebezpieczny problem, a także bardzo trudny do zwalczenia. Nie istnieją żadne domowe sposoby, które pozwoliłyby na skuteczne pozbycie się tych niechcianych lokatorów. 

Pluskwa Domowa  to gatunek owada, należący do rodziny pluskwowatych. Żywi się głównie krwią  człowieka. Jest niewielka, ok 4-6 mm długości i ok 3 mm szerokości. Jej ciało jest bardzo spłaszczone o owalnym kształcie.  Zabarwiona jest na kolor brązowy lecz gdy napije się krwi jej ciało zmienia barwę na purpurową/czerwoną. Pluskwy najczęściej jako miejsce schronienia wybierają zakamarki łóżek, kanap, foteli, a także miejsca pod dywanem, przy listwach podłogowych, za obrazami, w zasłonach, firanach, zabawkach, ubraniach, torebkach. Z czasem mogą zająć niemalże całe mieszkania, a wówczas ich  skuteczne zwalczenie jest ekstremalnie trudne. Najbardziej dotkliwym dowodem występowania pluskiew są charakterystyczne, układające się w linii ukąszenia ludzi. Pluskwy atakują zazwyczaj w nocy, podczas fazy głębokiego snu człowieka. Kolejnym dowodem są prezentowane na zdjęciach, ciemne kropki na pościeli. Przy dużej ilości owadów obecna jest także specyficzna woń.

Wbrew powszechnie znanej teorii, pluskwy wcale nie występują w mieszkaniach z powodu brudu i braku higieny. Najczęściej są przenoszone przez człowieka z miejsc już zainfekowanych. Najbardziej należy uważać w trakcie podróży pociągiem, autobusem, komunikacją miejską, a także w hotelach, schroniskach i innych miejscach , w których występuje duża rotacja ludności.Aby się przed tym uchronić należy zawsze sprawdzać bagaż po podróży oraz wyprać wszystkie ubrania w  temperaturze 60°C, która gwarantuje śmiertelność zarówno jaj jak i dorosłych osobników pluskwy. 

Pluskwa domowa nie jest  łatwym szkodnikiem do usunięcia, wymaga dokładnej inspekcji mieszkania przez specjalistę oraz dobrania odpowiedniej metody zwalczania. Najczęściej stosowana jest metoda chemiczna za pomocą zamgławiacza ULV. Rozpylana zimna mgła w postaci mikroskopijnych kropelek dociera do każdego zakamarka pomieszczenia gdzie najczęściej mogą kryć się pluskwy domowe. Istnieją również metody nie chemiczne, które można użyć przy mniejszej infestacji szkodników. Jest to wymrażanie suchym lodem o temperaturze -78°C lub zwalczanie za pomocą ciepłej pary o temperaturze 65°.

Więcej na ten temat mogą Państwo przeczytać TUTAJ.