Malowanie elewacji obiektów zabytkowych

Opublikowane przez Carsekt Dnia: 28 Maj 2012

Stare kościoły, katedry, zamki, kamienice jednym słowem wszelkie obiekty architektury zabytkowej podobnie jak istoty żywe potrzebują opieki i miłości. Wciąż mamy ich wiele, budowanych rękoma naszych przodków, niezmiennie przez wieki cieszą nasze oczy, są świadectwem    naszej historii.

Bez nich bylibyśmy ubożsi wręcz osieroceni, pozbawieni korzeni. W jaki sposób pielęgnować: stare świątynie – miejsca gdzie poprzednicy wznosili modły, przysięgali przed Bogiem miłość i odchodzili, gdzie  bliscy, rodzina, znajomi żegnali ich na zawsze; pełne chwały zamki, tulące się na wzniesieniach do rzek, owinięte w mury obronne jak ślimak w skorupę, świadkowie wielkich uczt, turniejów rycerskich, gdzie uważne oko współczesnego przybysza może napotkać zakochaną nieszczęśliwie damę czy walecznego rycerza gotowego oddać życie za wolność? Jednym ze skutecznych sposobów uchronienia od niszczenia i destrukcji tkanki bezcennych zabytków jest malowanie ich elewacji.

Z uwagi na ich delikatność w wyborze materiałów powinniśmy się kierować kilkoma istotnymi czynnikami. Należy zastosować preparaty i technologie stosowane w konserwacji obiektów zabytkowych. Istotną sprawą jest współbrzmienie współczesnych materiałów z oryginalnym charakterem elewacji oraz zachowanie walorów estetycznych. Priorytetem jest przywrócenie obiektowi dawnego blasku poprzez właściwą, zaproponowaną przez specjalistę konserwację a nie kierowanie się własnym gustem. Zatrzymanie czasu, zabezpieczenie muru zgodnie ze sztuką konserwatorską jest tutaj właściwym i jedynym kryterium. Współdziałając z konserwatorem oraz inwestorem należy przywrócić oryginalne powłoki farb elewacyjnych.

Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża, często uległego silnej degradacji w wyniku zawilgocenia, skażenia biologicznego a także niefachowo przeprowadzonego wcześniej remontu. Dostępne są na rynku kompletne programy naprawcze uszkodzonych murów.  Na przygotowanej powierzchni zabytkowego muru można rozpocząć malowanie. W przeważającej mierze są to prace wysokościowe, które można wykonać z dostępu linowego, znacznie tańszego niż rusztowania. Dodatkowym atutem wykonywania prac wysokościowych metodami alpinistycznymi jest łatwość dostępu do obiektu nawet bardzo wysokiego. Każdy zabytek architektury to inne wyzwanie, każdy z nich ma inną osobowość i swoje problemy – podobnie jak ludzie, potrzebują indywidualnego podejścia. Właściwej, troskliwej opieki swojego gospodarza. Firma ICONA może w tym jakże trudnym zadaniu pomóc.

Firma ICONA Prace Wysokościowe wchodzi w skład Grupy CARSEKT.

Profilem działania firmy są specjalistyczne prace konserwatorskie z zastosowaniem metod alpinistycznych na dużych wysokościach.

Zapraszamy na oficjalną stronę Icona Prace Wysokościowe
ICONA Prace Wysokościowe
oraz Facebook: ICONA Prace Wysokościowe