Krokwiowiec (Priobium carpini)

Opublikowane przez Carsekt Dnia: 26 luty 2013

Krokwiowiec (krokwiowiec piłkorożny - Priobrium carpini)

Krokwiowiec piłkorożny - Priobrium carpini

Krokwiowiec- chrząszcz ciemnobrunatnej barwy z rodziny kołatkowatych o ciele pokrytym szarym owłosieniem osiągającym długość 3-5 mm i licznymi kolcami. Pokrywy ciała tego kołatka pokryte są zagłębionymi szeregami kropek w regularnych rzędach. Szerokość nasady tych pokryw jest nieco większa od szerokości przedplecza. Przedplecze jest charakterystycznie uformowane w kształcie kryzy przy nasadzie pokryw skrzydłowych. Ten charakterystyczny wzgórek przedplecza nie jest rozdzielony żadnymi wgłębieniami. Na bokach głowy Krwiokwiowca nie występują czarne piętna. Posiada piłkowane czułki, których trzy ostatnie człony są nieco dłuższe od poprzednich. Okolice otworu odbytowego kołatka tego gatunku są prawie nagie.

Występuje głównie w Europie, Azji Mniejszej i na Kaukazie. W Polsce pospolity. Powszechnie występuje w lasach, parkach i tym podobnych kompleksach. Atakuje zawilgocone i zagrzybione drewno iglaste oraz liściaste.

Występuje także w wyżej położonych częściach budynków np. w stropach i na więźbach dachowych. Gatunek ten znacznie przyspiesza zniszczenia drzew zapoczątkowane przez grzyby.

Ze względu na upodobania termiczne krokwiowiec roi się w lipcu i na początku sierpnia. Samice po kopulacji składają jaja w drewniane szpary (np. sufity, konstrukcje dachowe).

Larwa typowa dla kołatkowatych osiąga długość nawet 9 mm. Nie ma czarnych piętn na bokach puszki głowy. Na bokach i grzbietowej stronie dziewiątego segmentu odwłoka ma drobne kolce.

Larwy krwiokwiowca, podobnie jak larwy kołatka upartego, natychmiast zaczynają żerować w drewnie tworząc chodnik, który początkowo osiąga szerokość 1/3 mm, a w miarę rozwoju larw poszerza się. Przed kolebką poczwarkową osiąga średnicę ok. 2mm.

Całe żerowisko, podobnie jak u kołatka domowego zapełnione jest mączką drzewną, odchodami i języczkowatymi, spłaszczonymi ekskrementami w kształcie owalnych miseczek. Szerokość takiego chodnika dochodzi nawet do ok. 3mm. Ostatni koniec chodnika jest pusty i stanowi kolebkę poczwarkową.