ISPM 15 - jako ograniczenie migracji szkodników drewna

Opublikowane przez Carsekt Dnia: 24 Październik 2012

ISPM 15 w/g IPPC

 

ISPM 15 to przepisy w międzynarodowym ruchu transportowym (import-eksport) wymagające, aby opakowania drewniane służące do przewożenia produktów zostały poddane szeregowi procesów tj. obróbka cieplna, fumigacja, certyfikacja, znakowanie itp.

 

ISPM 15 "International Standard for Phytosanitary Measures"  sporządzona przez “International Plant Protection Convention (IPPC) jest opracowanym rejestrem przepisów importowych odnośnie drewna i palet drewnianych.

Opakowania drewniane, w tym palety, używane w handlu międzynarodowym przy przewożeniu różnych towarów niosą ze sobą ryzyko zawleczenia różnych szkodników i chorób. W celu wyeliminowania tego zjawiska, opracowany został standard fitosanitarny odnośnie opakowań drewnianych - Międzynarodowy Standard dla Środków Fitosanitarnych numer 15. Powyższa wytyczna służy ochronie miejscowej roślinności przed obcymi szkodnikami. Dosyć często miały miejsce przypadki znalezienia w zwykłych skrzyniach i paletach  paletach drewnianych chrząszczy i larw pochodzących z innych krajów. W nowym otoczeniu mogą one stosunkowo szybko rozwinąć się do rozmiarów plagi krajowej, jeśli nie napotkają na swojej drodze naturalnych wrogów. Wielkość problemu ukazuje sytuacja z Węgorkiem sosnowcem (Bursaphelenchus xylophilus) w Portugalii. W związku ze szkodliwością i trudnością w zwalczaniu węgorka Komisja Europejska podjęła działania prawne: Decyzja Komisji 2008/954/WE z dnia 15.12.2008 r.,tzn.  zmieniła warunki na jakich przemieszczane są ww. rośliny i drewna, w których występuje ten nicień, z terytorium Portugalii do innych państw, w tym także do  Unii Europejskiej.

Drewniane nośniki ładunków mogą przekroczyć granice krajów gdzie wymagane jest stosowanie się do ISPM 15 dopiero wtedy, gdy zostaną poddane czasochłonnej procedurze gazowania lub też po wcześniejszym poddaniu ich wysokim temperaturom zgodnie z normą ISPM 15. Standard ten zakłada m. in., że drewno, z którego wykonywane są opakowania drewniane powinno być poddawane obróbce termicznej, podczas której osiągana jest temperatura rdzenia minimum 56 stopni C przez minimum 30 min.

W przypadku zaistniałej sytuacji, gdy przesyłka przewożona na zwykłym nośniku transportowym będzie musiała przekroczyć granicę kraju wymagającego stosowania się do wytycznej ISPM 15, eksporter przesyłki będzie musiał zastosować w przypadku swoich palet/nośników kosztowną obróbkę na miejscu - w ekstremalnych sytuacjach odprawa celna może nie zezwolić na wjazd przesyłki do danego kraju.

Bezproblemowy eksport do wszystkich krajów świata

Dzięki tym działaniom nastąpiło ujednolicenie przepisów. Obecnie wszystkie wysoko rozwinięte kraje wymagają przestrzegania tych zasad - a ich liczba rośnie z każdym rokiem. Spowodowane jest to chęcią podjęcia działań przeciwko rozprzestrzenianiu się szkodników.

Komora do obróbki termicznej produktów drewnianych - ISPM15

Komora termiczna ISPM 15

 

Do komory termicznej wdmuchiwane jest gorące powietrze. Drewniane materiały opakowaniowe powinny być poddane obróbce termicznej w określonym czasie i odpowiedniej temperaturze, w celu osiągnięcia temperatury
rdzenia drewna 56ºC przez minimum 30 minut.

 

 

Video prezentujące proces obróbki cieplnej ISPM 15 w komorze termicznej

 

ISPM 15 - jako ograniczenie migracji szkodników drewna | Blog Grupy Carsekt

Błąd

Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.