Fragment artykułu Ozon kontra bakterie chorobotwórcze w otoczeniu człowieka

Opublikowane przez Carsekt Dnia: 12 Październik 2015

Bakterie chorobotwórcze występują powszechnie w środowisku zewnętrznym i rozprzestrzeniają się wśród ludzi różnymi drogami – przez bezpośredni kontakt z zakażonym człowiekiem, zwierzęciem lub przedmiotem, drogą pokarmową – poprzez spożycie zakażonej żywności lub wody, pośrednio drogą kropelkową oraz poprzez wektory takie jak muchy, pchły, kleszcze, karaluchy czy wszy.

Najwięcej chorobotwórczych bakterii można znaleźć w takich miejscach jak centra handlowe, dworce, przystanki, żłobki, przedszkola, szkoły, szpitale, urzędy, środki komunikacji i oczywiście publiczne toalety. Zwykle o tym pamiętamy i tuż po przyjściu do domu myjemy ręce. Czy oznacza to jednak, że nasze mieszkanie jest wolne od szkodliwych drobnoustrojów i nie musimy już na nie uważać? Absolutnie nie. Organizmy chorobotwórcze dostają się do naszych domów na butach, łapkach zwierząt, nieumytej żywności.

Odrębny problem to miejsca, w których mieszkali przed nami inni lokatorzy (hotele, akademiki, mieszkania kupowane „z drugiej ręki”). Czy mamy pewność co do utrzymywanej przez nich higieny? Nie wiemy przecież czy nasi poprzednicy odkażali łazienkę, czy nie wchodzili w butach poza teren przedpokoju, czy nie stawiali zakupów najpierw na wycieraczce a potem na blacie kuchennym ani na co pozwalali swoim domowym zwierzętom. A przecież będziemy spali w tym samym łóżku, dotykali tych samych przedmiotów, jedli korzystając z tej samej zastawy i chodzili po tej samej podłodze co oni.  Trudno jest wymyślać z jakimi gatunkami drobnoustrojów możemy mieć w takiej sytuacji
do czynienia, a nawet jeśli pobierzemy próbki do analizy laboratoryjnej to i tak nie będziemy pewni czy zebraliśmy materiał ze wszystkich  podejrzanych miejsc. Co wtedy robić?

Jednym z najskuteczniejszych znanych środków dezynfekcyjnych jest ozon. Jego niesamowite biobójcze działanie, które występuje od stężenia ok. 13 μg/dm3, odkryto już w 1890 r. Gaz ten niszczy ponad 90% różnych rodzajów bakterii.

Ozonowanie prowadzone w sposób prawidłowy i przez przeszkolony personel jest metodą skuteczna, bezpieczną i nietoksyczną dla środowiska. Zaletą tej metody jest rozpad związku do tlenu oraz brak innych produktów reakcji. Z tego powodu powszechnie stosuje się go we wszystkich miejscach, w których wymagana jest doskonała czystość i higiena:
w zakładach produkujących i przetwarzających żywność, w pracowniach medycznych i szpitalach, domach opieki, na stołówkach, w samochodach transportujących produkty spożywcze, w systemach klimatyzacyjnych, a także systemach doprowadzających wodę pitną. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby ozonowaniu na wszelki wypadek poddać także mieszkanie zakupione od poprzedniego właściciela.

Cały artykuł znajduję się na stronie www.oxgen.pl

Zapraszamy